Globescan ve SustainAbility’nin stratejik danışmanları tarafından yapılan yeni bir ankete göre, dünyanın önde gelen kuruluşları, önümüzdeki on yıl sürdürülebilirliği temel iş modellerine entegre etme becerileri ile tanımlanacak. Araştırmacılar, inovasyonun ve sosyal sorumluluğun bu kuruluşlar için temel dayanakları olacağını ortaya koydu.

Son 20 yılda sürdürülebilirliği gündemine almış lider kuruluşların hangileri olduğu sorusunun da bulunduğu ankette uzmanlar, çoğunlukla sürdürülebilirlik konusunda küresel lider olarak adlandırılan Unilever’in tüketiciye yönelik markalarını gösterdiler. Unilever, %45 oranında son yedi yıldır en iyi global kurumsal sürdürülebilirlik lideri olarak gösterildi. Amerikan giyim firması Patagonia %23 ile ikinci sırada yer alırken İsveç halı üreticisi ve perakendeci olan Interface %11 ile üçüncü olarak uzmanların onayını aldı. IKEA %8 ile dördüncü olurken, Marks & Spencer, Natura ve Tesla %7 ile beşinci sırada yer aldı.

Sürdürülebilirliği iş dünyasına entegre etmenin, bu konuda diğer firmalar için lider konumda olmalarının ve tedarik zinciri yönetiminde güçlü performans göstermenin yanı sıra Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne bağlı olmak, şirketlerin kurumsal liderler olarak kabul edilmelerinin temel nedenleri olarak tanımlanmaktadır.

Gelecek on yıl içerisinde öncü kuruluşları tanımlayacak karakteristik özellikler, uzmanlar tarafından değerlendirildi.

Uzman görüşü

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.