Finlandiya

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2012 yılında başlatılan bir girişim olan Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın (SDSN) hazırladığı 2018 Dünya Mutluluk Raporu’na göre dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya oldu.

Geçen yıl ilk sırada yer alan Norveç ikinci sıraya geriledi. Finlandiya ve Norveç’i sırasıyla Danimarka, İzlanda, İsviçre, Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, İsveç ve Avustralya takip etti.

156 ülkenin yer aldığı raporda Türkiye, mutluluk sıralamasında geçen yıla göre 5 sıra gerileyerek 74’üncü sırada yer aldı.

Rapor; gelir, sağlıklı yaşam beklentisi, sosyal destek, refah seviyesi, özgürlük ve güven olmak üzere 6 faktörü ölçüyor. Diğer yıllardan farklı olarak bu yıl raporun özel bir odak noktası da göçmenler oldu. Finlandiya, göçmen mutluluğu sıralamasında birinci oldu. Genel sıralamada 24. olan Meksika, göçmen mutluluğu sıralamasında 10. sırada yer aldı.

Amerika Birleşik Devletleri, geçen yıla göre bu yıl 4 sıra gerileyerek listeye 18. sıradan girdi. Columbia Üniversitesi Yer Bilimleri Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Jeffrey Sachs, ABD hükümetini uyardı. “Obezitenin doğurduğu sonuçlar, madde bağımlılığının artması ve tedavi edilemeyen depresyonlar sebebiyle ABD’nin mutluluk sıralaması düşüyor” dedi.

Rapora göre; Burundi listenin en sonunda yer alırken; onu sırasıyla Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Tanzanya, Yemen, Ruanda, Suriye, Liberya, Haiti ve Malavi izledi.