EBRD

Kaynak: TRT Haber

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından Türkiye’deki küçük ölçekli sürdürülebilir enerji projeleri için 400 milyon avro hacminde yeni bir finansman paketinin açıklanacağı bildirildi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından (EBRD) Türkiye’deki küçük ölçekli sürdürülebilir enerji projeleri için 400 milyon avro hacminde yeni bir finansman paketinin açıklanacağı bildirildi.

Bankadan yapılan açıklamada, 7 Aralık tarihinde Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı’nın (TurSEFF) üçüncü aşamasının İstanbul’da düzenlenecek bir toplantıyla duyurulacağı belirtilerek, program kapsamında Türkiye’deki küçük ölçekli yenilebilir enerji ve kaynak verimliliği projeleri için 400 milyon avro değerindeki yeni bir finans paketinin söz konusu olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Yeni fonlar, bankanın Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı yönetiminde sağlanmakta olan kredinin genişletilmesine yönelik olarak, kaynak verimliliğini artırmak isteyen özel şirketleri de kapsayacak özel bir finansman programını hedeflemektedir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, 2010 yılında TurSEFF’in başlatılmasından bu yana EBRD’nin ortak 5 banka aracılığıyla 860’dan fazla projeye 450 milyon avronun üzerinde kredi sağladığı da vurgulandı.